Reporteritund. Põllumajanduse keskkonnamõju vähendamine

22.12.2020

Põllumajandus mõjutab mulda, vett, õhku ja läbi nende ka kõiki elusorganisme, sealhulgas inimest. Põllumajanduse mõju on positiivne, kui suudetakse kindlustada elanikkonna varustamine toiduainetega. Mõju võib olla ka negatiivne, kui tootmise käigus ületatakse keskkonna taluvuspiir, põhjustatakse pöördumatuid muutusi keskkonnas või seatakse ohtu inimese tervis.

Kuigi põllumajanduse mõju vähendamiseks on Euroopa tasandil töötatud välja üle 100 meetme, pole Läänemeres reostuskoormuse vähenemist märgata. Põllumajandusest tulevad liigsed toitained, taimekaitsevahendite- ja ravimijäägid liiguvad meie veekogudesse ja mõjutavad vee kvaliteeti. Lõpuks võivad need ained jõuda ka meie toidulauale. Loomulikult ei ole põllumajandus ainukene keskkonna mõjutaja. 

Milliste tegevustega saavad põllumehed oma keskkonnamõju vähendada, miks on oluline pöörata tähelepanu tervele mullale ja täpsele väetamisele ning kuidas aitab põllumajanduse digitaliseerimine ning eelmisel aastal käivitatud suurandmete programm suurendada keskkonnahoidu. Oma vaatepunkti esitavad põllumajandusettevõtja Margus Lepp, Eesti Maaülikooli professor Alar Astover ja Põllumajandusuuringute keskuse projektijuht Urmas Visse.

Saatejuht on Kristo Elias. "Reporteritund" on eetris kell 14:05

Saade on osa Euroopa Liidu LIFE programmi projektist LIFE IP CleanEst, milles keskendutakse Ida- ja Lääne-Virumaa pinna- ja põhjaveekogumite seisundi parandamisele ning analüüsitakse võimalusi, millega nende seisund paremaks muuta. (https://lifecleanest.ee/) Eesti Rahvusringhääling on projekti meediapartner.

< Back to news