Kohtla-Nõmme endise rehvitehase jääkreostus on likvideeritud

27.11.2020

Juulis käivitunud Kohtla-Nõmme endise rehvitehase territooriumi jääkreostuse likvideerimistööd on nüüdseks lõppenud. Ühtekokku eemaldati ligi 14 000 m3 tugevalt reostunud pinnast ja 100 m3 õlijääke.

Keskkonnareostus sai alguse kunagi Kohtla-Nõmmel tegutsenud riigi aktsiaseltsist “Autokummide remonditehas”. Ka järgmised tehase omanikud tegelesid autokummide protekteerimisega kuni aastal 2001 asuti territooriumi reostust kontrollima. 

Kohtla-Nõmme endise rehvitehase territooriumil jäätmed

Tuvastati, et objekti õlilao mahutid on lõigatud metalliks ning tekitatud õlireostus. Toila vald korraldas seejärel territooriumi puhastamise rehvidest, kummijäätmetest ja asbesti sisaldavatest materjalidest. Kuuest mahutist neli likvideeriti. Kaks mahutipõhja koos tahkete setetega jäid aga edasi loodusesse. 2013. aastal tehtud uuringu põhjal selgus, et objekti kõige ohtlikum reostuskolle asub katlamaja ja maapealsete küttemahutite piirkonnas, kus 2000 ruutmeetri suurusel pinnal oli paks, osaliselt tahkestunud naftasaaduste kiht.

Keskkonnaministeeriumi veeosakonna projektijuhi Raimo Jaaksoo sõnul kaevati reostunud pinnas välja keskmiselt kahe meetri sügavuselt kuni paekivi pinnani. „Täielikult puhastati ka kõige reostunum ala vanade maapealsete küttemahutite piirkonnas ning enam pole maapinnal poolvedelaid õlijääke. Reostuse levik on nüüd peatatud ja tulevikus on võimalik ala taas kasutusele võtta,“ lausus Jaaksoo.

Ühtekokku eemaldati vana rehvitehase territooriumilt ligi 14 000 kuupmeetrit tugevalt reostunud pinnast ja 100 kuupmeetrit õlijääke. Reostunud pinnas kaevati välja kahe meetri sügavuselt kuni paekivi kihini. Täielikult eemaldati ka kõige reostunum ala – maapinnal pole enam poolvedelaid õlijääke. Loodetavasti tagab Kohtla-Nõmme tehase jääkreostuse likvideerimine tulevikus põhjavee seisundi paranemise ning toob ilusa elu tagasi Kohtla ja Purtse jõkke. 

Lisainfo Keskkonnaministeeriumi kodulehelt

< Back to news