Tuule ja pakase kiuste tuli Soolikaoja avastama nii noori kui vanu

Foto: Alfa-Omega Communications
09.12.2020

Möödunud reedel avati Rakveres ametlikult Soolikaoja avastusrada. Õhukese jääkihiga kaetud Süstatiigi kaldale, avastusraja stardipunkti, kogunesid nii lasteaialapsed kui ka eakad.

Avasõna ütlesid Rakvere linnapea Triin Varek ja abilinnapea Andres Jaadla. Soolikaoja korrastustöid ja avastusraja projekti tutvustasid LIFE IP CleanEST projekti eestvedaja Tatjana Rõõm ning avastusraja autor Enri Uusna.

“Soolikaoja avastusrada on ainulaadne võimalus kombineerida oma teadmisi nuti ja loodusteaduse valdkonnas, seeläbi Rakvere looduskeskkonna rikkust avastades ja üheskoos terviskikult aega veetes,“ kirjeldas avastusrada Rakvere abilinnapea Andres Jaadla.

Külma peletamiseks pakuti matkalistele pirukaid, suppi ning sooja joogipoolist. Matk sai alguse Rakvere linna esindajate ja LIFE IP CleanEST projektijuhtide ühise sammuga üle avastusraja nimega tituleeritud stardijoone. Esirinnas ning ka kõige kindlama sammuga asusid rada läbi matkama Rohuaia lasteaia Päikesejänkude rühma lapsed.

Rakvere Rohuaia lasteaia Päikesejänkud Foto: Alfa-Omega Communications

Rohuaia lasteaia Päikesejänkude rühma kasvataja Erika Kalamehe sõnul meeldis avastusrada eranditult igale lapsele. „Laste sõnul oleks võinud rada lausa pikem olla. Kui küsisime, mis neile meelde jäi ja, mida nad õppisid, siis enamusel jäi meelde, et vett ei tohi reostada, pudeleid ei tohi vette visata ning toitu ei tohi tualettpotti valada. Üks poiss pani tähele, et ojas on jääkristalle - need pidavat õnne tooma,“ rääkis Kalamees.

Kalamees lisas, et rada oli 5-7-aastastele lastele täitsa jõukohane ning, kui infotahvlite juures abi pakkuda, siis saavad pisemad ka muretult avastusraja küsimustemänguga hakkama: „Õpetaja peab lastele keerulisemad teemad lahti rääkima ja eakohaselt seletama“.

Matkalised Soolikaoja raja esimest punkti avastamas Foto: Alfa-Omega Communications

Üritusel osalenud matkasid ka omal jõul avastusraja läbi, samaaegselt Enri Uusna juhendamisel rajapunktide juures küsimustele vastates. Nimelt saab raja alguses nutitelefoni abiga registreerida avastusraja küsimustemängule. Rada koosneb üheksast punktist, igas punktis esitatakse matkajale loodusteemaline küsimus. 

Ühe kilomeetri ja 200 meetri pikkune avastusrada on valminud Life IP CleanEST projekti raames mida rahastavad Euroopa Komisjoni LIFE programm ja Eesti riik. LIFE programmi rahastuslepingu nr LIFE17 IPE/EE/000007.  Raja valmistas ette projektipartner keskkonnaamet. Rada tutvustab reo- ja joogiveega seotud põhitõdesid ning ka Soolikaoja rolli veevarustuses ja reovee ärajuhtimises. Rada algab Silla tänavalt Süstatiigi juurest ja kulgeb ülesvoolu. “Saab natuke jalutada ja ka infot Soolikaoja kohta,” lausus Jaadla.

< Back to news