Ökosüsteemide poolt inimesele pakutavate hüvede väljaselgitamine ning nende väärtuste aus, asjalik ja emotsioonideta kaalumine aitab rahapõhises maailmas teha õiglasemaid otsuseid, kujundada säästvamat poliitikat ning pidurdada ökosüsteemide seisundi halvenemist ja elurikkuse kadu.
Ökosüsteemiteenused jaotatakse tavaliselt kolme klassi:
- Varustavad, sealhulgas tootvad teenused, mida inimene saab ökosüsteemilt. Näiteks toidu, vee, puidu ja muude materjalidena.
- Reguleerivad ja säilitavad teenused. Näiteks aineringe, mullateke, fotosüntees, elupaigad ja teenused, mis mõjutavad kliimat, vee-, õhu- ja mullakvaliteeti, veevarusid ja üleujutusi, samuti tolmeldamine.
- Kultuurilised, sealhulgas rekreatiivsed teenused, millega loodus pakub esteetilist ja vaimset naudingut, lõõgastusvõimalusi ja uusi teaduslikke teadmisi.
Arendame edasi ja rakendame projekti hõlmatud veekogudel 2016. aastal Peipsi Koostöö Keskuse, Tallinna Ülikooli, Eesti Maaülikooli, Tartu Ülikooli, Keskkonnaagentuuri ja SEI Tallinna koostöös valminud Eesti siseveekogude ökosüsteemiteenuste määramise ja kaardistamise metoodikat.
Välja arendatud metoodika alusel kaardistame projekti hõlmatud veekogude ökosüsteemiteenuste pakkumist, tarbimist ja väärtust kokku kolm korda – enne projekti teiste tegevuste algust, projekti keskel ja pärast projekti ülejäänud tegevuste elluviimist. Eesmärk on välja selgitada, kuidas uuritavate veekogude ökosüsteemiteenuste pakkumine, tarbimine ja väärtus projekti tegevuste tulemusel muutuvad.
Veekogumid/veekogud, mille ökosüsteemiteenuseid projekti jooksul kaardistatakse, on järgmised:
1) Alajõgi Imatu ojast suudmeni
2) Erra jõgi
3) Kohtla jõgi
4) Kunda jõgi lähtest Anguse jõeni
5) Kunda jõgi Anguse jõest Jaama tn sillani
6) Loobu jõgi lähtest Udriku ojani
7) Loobu jõgi Udriku ojast suudmeni
8) Pada jõgi lähtest Iivandojani
9) Pada jõgi Iivandojast suudmeni
10) Purtse jõgi lähtest Ojamaa jõeni
11) Purtse jõgi Ojamaa jõest Püssi paisuni
12) Purtse jõgi Püssi paisust Viru HEJ paisuni
13) Purtse jõgi Viru HEJ paisust suudmeni
14) Selja jõgi Veltsi ojast Soolikaojani
15) Selja jõgi Soolikaojast Varangu mnt sillani
16) Selja Varangu mnt sillast suudmeni
17) Soolikaoja
18) Sõmeru jõgi
19) Udriku oja
20) Võsu jõgi Laviku paisust suudmeni
21) Aidu karjäärijärv
Ökosüsteemiteenuste pakkumise ja tarbimise kaardistamiseks kasutatavat metoodikat tutvustab Projekti LIFE IP CleanEST raames ökosüsteemiteenuste hindamise metoodika (inglise keeles).